... o jojo efekte

Každý, kto sa už viac krát v živote pokúsil schudnúť,, dôverne pozná jojo efekt. Na vine je zvyčajne nevhodný spôsob redukcie hmotnosti. Často ide o drastické hypokalorické diéty, ktoré vôbec nie je jednoduché - a ani žiaduce - dodržiavať po dlhšiu dobu. Akonáhle sa potom človek vráti k svojmu obvyklému životnému štýlu, vrátane stravovacích návykov, nielenže naberie späť zhodené kilá, ale ešte získa bonus a tým sú ďalšie kilá navyše. Odborníci na výživu nazývajú om nielenže navrátenie sa do východiskovej hmotnosti ale jej zvýšenie. V súčastnosti sa často hovorí aj o Weight-Cycling, ak hmotnosť často strieda dva extrémy.

Približne 82% žien v posledných dvoch rokoch vyskúšalo diétu [ABDA; Nemecko; infas; 3 372 respondentov; 16 rokov a viac] - ale úspech je zvyčajne iba dočasný - slávny jojo efekt sčítava kilogramy od diéty k diéte a hmotnosť na začiatku ďalšieho pokusu sa každým rokom zvyšuje a chudnutie je stále ťažšie. Podľa vedcov z analýz v štúdii EPIC [Ärzte Zeitung App, 27.11.2014] sa u pacientov s nadváhou zvyšuje už aj tak vysoké riziko cukrovky na 80 percent.

Ako sa jojo efektu úspešne vyhnúť?

Ak sa rozhodnete vyskúšať program Metabolic Balance, nemusíte sa jojo- efektu vôbec obávať. Metabolic Balance nie je žiadna rýchla diéta, ale nutričný program podľa najnovších vedeckých poznatkov, ktorý je možné aplikovať dlhodobo. A práve v tom je rozdiel medzi ním a rôznymi diétami, ktoré sa zvyčajne zameriavajú na krátkodobý úbytok hmotnosti.

Ak sa budete stravovať skutočne vyvážene, schudnete celkom prirodzene pomocou optimálne prebiehajúcej látkovej premeny. Nielenže sa budete môcť radovať z trvalého efektu, ale súčasne výrazne znížite riziko atrofie svalovej hmoty, vzniku cukrovky, vysokého krvného tlaku a rady ďalších zdravotných ťažkostí. A čo je najdôležitejšie: budete sa cítiť dobre a plní energie, bez stresu z toho, čo všetko nemôžete jesť.

Bielkoviny, inhibítor jojo efektu

Zakladateľ spoločnosti Metabolic Balance Dr. med. Wolf Funfack, to vedel, prostredníctvom intenzívnej študijnej činnosti, už pred desaťročiami: Bielkoviny bránia jojo efektu!

Väčšina diét sa zakladá na znížení sacharidov a / alebo kalórií a nutrične sú veľmi jednostranné. A práve v tom spočíva príčina jojo efektu: pri tomto type stravy sa telo zabezpečuje vlastnými telesnými proteínmi, t.j. využíva svoje rezervy - svalovú bielkovinu. Po dokončení tejto diéty sa telo snaží doplniť bielkovinový deficit, ktorý v tele nastal. Zároveň dochádza k doplňovaniu tukových zásob, a to až dovtedy, kým si telo neobnoví svoj 100%-ný obsah bielkovín.

Minnesotský experiment

Už v roku 1950 sa vedci zaoberali jojo efektom. Najlepšie vysvetlenie tohto javu poskytuje experiment v Minnesote [Dullo, A.G. et al Am.J.Clin.Nutr. 1997; 65: 717-723 Poststarvation Hyperphagia and body fat overshooting in humans] profesora Ancel Keys. V tomto procese dostali americkí vojaci vzatí do vojenskej služby buď možnosť ísť na Európsky front, alebo sa zúčastniť na diétnom experimente. Teda 32 zdravých mužov s normálnou hmotnosťou bolo izolovaných počas 56 týždňov v metabolickom laboratóriu. Pokus prebiehal v 3 fázach.

Obmedzenie príjmu kalórií a jeho opätovné zvýšenie

V prvých 24 týždňoch dostali vojaci iba 50% skutočnej potreby kalórií s rozdelením živín 17% tuku, 25% bielkovín a 58% sacharidov. Za týchto 24 týždňov vojaci znížili 70% svojho pôvodného telesného tuku a 17% z celkového obsahu bielkovín - boli neustále hladní a nespokojní.

V druhej fáze vojaci opäť dostali 100% potrebných kalórií s rovnakým rozložením živín ako vo fáze 1. Druhá fáza trvala 11 týždňov. V tejto fáze sa telesný tuk zvýšil o 50%, takže vojaci na konci fázy mali telesný tuk 80%. Telesná bielkovina vojakov sa v tom istom období zvýšila iba o 5%, t. stále existoval deficit 12% vlastného proteínu v tele.

Podiel tuku sa zvyšuje, ale telesné bielkoviny sa obnovujú nepomerne pomaly

V tretej a záverečnej fáze (8 týždňov) si vojaci mohli slobodne vybrať, čo a koľko chcú jesť. V priemere bolo rozdelenie živín 35% tuku, 14% bielkovín a 51% sacharidov. Výsledkom tejto fázy bolo, že vojaci konzumovali o 50% viac kalórií, ako si vyžadovala ich telesná hmotnosť. Okrem toho vojaci v tomto čase nakumulovali celkom 174% telesného tuku, t. O 74% viac telesného tuku ako na začiatku experimentu. Celková telesná bielkovina vojakov však bolo iba 98%.

Človek má proteínovú, bielkovinovú pamäť a reaguje na stratu telesnej bielkoviny so zvýšeným hladom, až kým sa neobnoví pôvodný 100%-ný obsah telesnej bielkoviny.

Šťastný, štíhly a sýty bez jojo efektu

Kto realizuje jednostranné diéty, ako je kapustová diéta alebo diéta založená na šťavách, neznižuje obsah tuku, ale zvyčajne predovšetkým obsah svalov. Počas diéty klesá i nálada na bod mrazu, pretože organizmus nedostane to, čo potrebuje. A následne sa nálada tiež nezlepší, pretože nastane jojo efekt.

Pozitívny proteínový účinok potvrdil aj celoeurópsky výskumný redukčný projekt Diogenes (Diet, Obesity and Genes).

Záver - strava bohatá na bielkovinu zabraňuje nárastu hmotnosti lepšie ako diéty bez bielkovín vo výžive. Vyvážené jedlo bohaté na bielkoviny tiež ponúka ďalšie výhody. Na jednej strane pôsobí proti atrofii či úbytku svalov počas diéty a na druhej strane na dlhé obdobie nasýti. Výsledky štúdie tiež ukazujú, že po redukčnej diéte účastníci štúdie na váhe priberali len mierne, aj keď zvyšovali obsah bielkovín v strave.

Udržateľná prevencia jojo-efektu s Metabolic Balance

Pri úprave metabolizmu pomocou Metabolic Balance sa v individuálnom pláne výživy dbá na to, aby všetky tri makroživiny - bielkoviny, tuky a sacharidy - boli v dostatočnom množstve a vo vyváženom pomere, takže telo nemusí spaľovať žiadnu telu vlastnú bielkovinu (proteín) na tvorbu glukózy. Výsledkom je, že prakticky následne nevznikne žiaden jojo efekt.

Zdravý nutričný koncept podľa metódy Metabolic Balance nie je krátkodobá módna diéta, ale trvalo udržateľný program úpravy metabolizmu, ktorý by sa mal trvalo začleniť do života. Pre väčšiu vitalitu a zdravie. A kto sa potom rozhodne vrátiť späť do starých nezdravých stravovacích návykov a stravuje sa ako predtým - samozrejme nemusí byť prekvapený, ak nedokáže udržať svoju zdravú hmotnosť. Ale tí, ktorí uznali, že zdravé stravovanie je elixír života a držia sa ho, budú odmenení dobrým zdravím, zvýšenou vitalitou, novým sebavedomím a správnou hmotnosťou.

My v spoločnosti Metabolic Balance sme si v našom poslaní istí:

Správny stravovací koncept dodáva energiu a popri tom umožňuje znižovať tukové rezervy - bez jojo efektu.

Metabolic Balance samozrejme znamená aj: pôžitok z jedla! Nemusíte počítať body ani kalórie.

Ponorte sa do nášho sveta receptov a zistite, ako sa s Metabolic Balance možno chutne vyhnúť nepríjemnému jojo efektu.